EPCOS (TDK) B32520C6473K
B32520C6473K picture photo
Mfg. Part Number
B32520C6473K
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32520C6473K.pdf
Availability of B32520C6473K
QUANTITY
B32520C6473K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C6473K
Internal Part NumberEIS-B32520C6473K
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C6473K
Related LinksB32520, B32520C6473K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C6473K Details Description
Related parts for B32520C6473K
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-DIP datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC QUICKSWITCH DUAL BUS 40-QVSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
SENS PHOTO 50-500MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf