EPCOS (TDK) B32521C1224K
B32521C1224K picture photo
Mfg. Part Number
B32521C1224K
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32521C1224K.pdf
Availability of B32521C1224K
QUANTITY
B32521C1224K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32521C1224K
Internal Part NumberEIS-B32521C1224K
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32521
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32521C1224K
Related LinksB32521, B32521C1224K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32521C1224K Details Description
Related parts for B32521C1224K
RES 2.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" WHT NI datasheet.pdf