EPCOS (TDK) B32521C1224K289
B32521C1224K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32521C1224K289
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32521C1224K289.pdf
Availability of B32521C1224K289
QUANTITY
B32521C1224K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32521C1224K289
Internal Part NumberEIS-B32521C1224K289
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32521
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32521C1224K289
Related LinksB32521C, B32521C1224K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32521C1224K289 Details Description
Related parts for B32521C1224K289
FILTER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMD datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FR PLUNGER RET - NON CARRIER CUT datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf