EPCOS (TDK) B32521E6153K
B32521E6153K picture photo
Mfg. Part Number
B32521E6153K
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32521E6153K.pdf
Availability of B32521E6153K
QUANTITY
B32521E6153K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32521E6153K
Internal Part NumberEIS-B32521E6153K
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32521
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32521E6153K
Related LinksB32521, B32521E6153K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32521E6153K Details Description
Related parts for B32521E6153K
CONN HEADER 8POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
DOUBLE COATED TAPE BLCK 3/4"X60' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W TH datasheet.pdf