EPCOS (TDK) B32522C475K
B32522C475K picture photo
Mfg. Part Number
B32522C475K
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32522C475K.pdf
Availability of B32522C475K
QUANTITY
B32522C475K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32522C475K
Internal Part NumberEIS-B32522C475K
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32522
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32522C475K
Related LinksB3252, B32522C475K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32522C475K Details Description
Related parts for B32522C475K
IC VOICE REC/PLAY 8-16MN 28-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD G30 TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf