EPCOS (TDK) B32522C475K189
B32522C475K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32522C475K189
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32522C475K189.pdf
Availability of B32522C475K189
QUANTITY
B32522C475K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32522C475K189
Internal Part NumberEIS-B32522C475K189
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32522
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32522C475K189
Related LinksB32522C, B32522C475K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32522C475K189 Details Description
Related parts for B32522C475K189
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523 datasheet.pdf
PUMP/BOTT PURE-TAKE LCK DISS 6OZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 2GHZ 40QFN datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf