EPCOS (TDK) B32523Q1475K289
B32523Q1475K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q1475K289
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q1475K289.pdf
Availability of B32523Q1475K289
QUANTITY
B32523Q1475K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q1475K289
Internal Part NumberEIS-B32523Q1475K289
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,320
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q1475K289
Related LinksB32523Q, B32523Q1475K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q1475K289 Details Description
Related parts for B32523Q1475K289
LINE CONDITIONER 1200W 4OUTLET datasheet.pdf
OSC XO 28.322MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN 15POS MALE INLINE MOUNT datasheet.pdf
RES 3.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
4R RAREC CARDCON STB 0GP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf