EPCOS (TDK) B32523Q3155J
B32523Q3155J picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q3155J
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q3155J.pdf
Availability of B32523Q3155J
QUANTITY
B32523Q3155J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q3155J
Internal Part NumberEIS-B32523Q3155J
Standard Package2,520
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32523
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q3155J
Related LinksB32523, B32523Q3155J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q3155J Details Description
Related parts for B32523Q3155J
JUMPER WIRE 1.0" PKG OF 100 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POWER STRIP 19"15A 12OUT 15' CRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 9POS datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LU 10.16/08/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 820MA 479 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC datasheet.pdf