EPCOS (TDK) B32523Q6155K
B32523Q6155K picture photo
Mfg. Part Number
B32523Q6155K
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32523Q6155K.pdf
Availability of B32523Q6155K
QUANTITY
B32523Q6155K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32523Q6155K
Internal Part NumberEIS-B32523Q6155K
Standard Package2,040
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32523Q6155K
Related LinksB32523, B32523Q6155K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32523Q6155K Details Description
Related parts for B32523Q6155K
MOD PWR ENTRY 1A QC SNAP-IN datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A MICROSMP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 24 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf