EPCOS (TDK) B32524Q156K
B32524Q156K picture photo
Mfg. Part Number
B32524Q156K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32524Q156K.pdf
Availability of B32524Q156K
QUANTITY
B32524Q156K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32524Q156K
Internal Part NumberEIS-B32524Q156K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32524
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32524Q156K
Related LinksB3252, B32524Q156K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32524Q156K Details Description
Related parts for B32524Q156K
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 10POS GREEN datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.88" datasheet.pdf