EPCOS (TDK) B32524Q3156K
B32524Q3156K picture photo
Mfg. Part Number
B32524Q3156K
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32524Q3156K.pdf
Availability of B32524Q3156K
QUANTITY
B32524Q3156K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32524Q3156K
Internal Part NumberEIS-B32524Q3156K
Standard Package720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32524
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32524Q3156K
Related LinksB32524, B32524Q3156K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32524Q3156K Details Description
Related parts for B32524Q3156K
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1/32 X 1/2" BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 NF datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf