EPCOS (TDK) B32524Q476K
B32524Q476K picture photo
Mfg. Part Number
B32524Q476K
Brief Description
CAP FILM 47UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32524Q476K.pdf
Availability of B32524Q476K
QUANTITY
B32524Q476K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32524Q476K
Internal Part NumberEIS-B32524Q476K
Standard Package720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32524
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32524Q476K
Related LinksB3252, B32524Q476K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32524Q476K Details Description
Related parts for B32524Q476K
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 2/21 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf