EPCOS (TDK) B32526R1336K
B32526R1336K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R1336K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R1336K.pdf
Availability of B32526R1336K
QUANTITY
B32526R1336K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R1336K
Internal Part NumberEIS-B32526R1336K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,380
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.551" W (41.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R1336K
Related LinksB32526, B32526R1336K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R1336K Details Description
Related parts for B32526R1336K
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 56.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8UDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA 4-DIP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STUDIO KEY SLV 2" BL/GRN 1=10' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf