EPCOS (TDK) B32526R1336K
B32526R1336K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R1336K
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R1336K.pdf
Availability of B32526R1336K
QUANTITY
B32526R1336K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R1336K
Internal Part NumberEIS-B32526R1336K
Standard Package1,380
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.551" W (41.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R1336K
Related LinksB32526, B32526R1336K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R1336K Details Description
Related parts for B32526R1336K
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 21POS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 3C UNSHLD 300V datasheet.pdf
WIREFOX-MP VDE_DB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf