EPCOS (TDK) B32526R336K
B32526R336K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R336K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R336K.pdf
Availability of B32526R336K
QUANTITY
B32526R336K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R336K
Internal Part NumberEIS-B32526R336K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,620
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R336K
Related LinksB3252, B32526R336K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R336K Details Description
Related parts for B32526R336K
SOCKET ADAPTER FTG FOR CY2291F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
DIODE GEN 60V 200MA MICROMELF datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf