EPCOS (TDK) B32526R686K
B32526R686K picture photo
Mfg. Part Number
B32526R686K
Brief Description
CAP FILM 68UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32526R686K.pdf
Availability of B32526R686K
QUANTITY
B32526R686K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32526R686K
Internal Part NumberEIS-B32526R686K
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32526
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)1.122" (28.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32526R686K
Related LinksB3252, B32526R686K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32526R686K Details Description
Related parts for B32526R686K
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #8 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201AE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
8334B7 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf