EPCOS (TDK) B32529C1683J
B32529C1683J picture photo
Mfg. Part Number
B32529C1683J
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32529C1683J.pdf
Availability of B32529C1683J
QUANTITY
B32529C1683J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C1683J
Internal Part NumberEIS-B32529C1683J
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,000
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C1683J
Related LinksB32529, B32529C1683J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C1683J Details Description
Related parts for B32529C1683J
BATT PACK 12.0V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 132" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16V554D 64LQFP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 23POS datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 1MM R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 59.6 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
1500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf