EPCOS (TDK) B32529C3332K
B32529C3332K picture photo
Mfg. Part Number
B32529C3332K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32529C3332K.pdf
Availability of B32529C3332K
QUANTITY
B32529C3332K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C3332K
Internal Part NumberEIS-B32529C3332K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C3332K
Related LinksB32529, B32529C3332K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C3332K Details Description
Related parts for B32529C3332K
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 2A 320 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO220F-5 datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 24CK datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.10 UF 5% 400VDC datasheet.pdf
FUSE 350A datasheet.pdf