EPCOS (TDK) B32529C333K
B32529C333K picture photo
Mfg. Part Number
B32529C333K
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
B32529C333K.pdf
Availability of B32529C333K
QUANTITY
B32529C333K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C333K
Internal Part NumberEIS-B32529C333K
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,000
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C333K
Related LinksB3252, B32529C333K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C333K Details Description
Related parts for B32529C333K
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC SMB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 6CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf