EPCOS (TDK) B32529C562J
B32529C562J picture photo
Mfg. Part Number
B32529C562J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C562J.pdf
Availability of B32529C562J
QUANTITY
B32529C562J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C562J
Internal Part NumberEIS-B32529C562J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C562J
Related LinksB3252, B32529C562J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C562J Details Description
Related parts for B32529C562J
CONN HEADER 72POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A D2PAK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RF AMP 18 DB GAIN 8WSON datasheet.pdf
LED COB 5000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf