EPCOS (TDK) B32529D5225J
B32529D5225J picture photo
Mfg. Part Number
B32529D5225J
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529D5225J.pdf
Availability of B32529D5225J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32529D5225J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529D5225J
Internal Part NumberEIS-B32529D5225J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package4,000
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529D5225J
Related LinksB32529, B32529D5225J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529D5225J Details Description
Related parts for B32529D5225J
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 4A TO-225AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf