EPCOS (TDK) B32537B8224K
B32537B8224K picture photo
Mfg. Part Number
B32537B8224K
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 630VDC AXIAL CAN
Datasheet Download
B32537B8224K.pdf
Availability of B32537B8224K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32537B8224K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32537B8224K
Internal Part NumberEIS-B32537B8224K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32537
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.461" Dia x 0.827" L (11.70mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
Applications-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32537B8224K
Related LinksB32537, B32537B8224K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32537B8224K Details Description
Related parts for B32537B8224K
IC REG BUCK BST ADJ 1.25A 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.3 OHM datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST CM 38TSSOP datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 5.6A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf