EPCOS (TDK) B32559C1563K289
B32559C1563K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C1563K289
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
B32559C1563K289.pdf
Availability of B32559C1563K289
QUANTITY
B32559C1563K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C1563K289
Internal Part NumberEIS-B32559C1563K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package18,000
SeriesB32559
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C1563K289
Related LinksB32559C, B32559C1563K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C1563K289 Details Description
Related parts for B32559C1563K289
CAP CER 300PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY195POS MALE GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FUSE MIDI 125A W M6 HOLES datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf