EPCOS (TDK) B32559C3563K000
B32559C3563K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C3563K000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32559C3563K000.pdf
Availability of B32559C3563K000
QUANTITY
B32559C3563K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C3563K000
Internal Part NumberEIS-B32559C3563K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Applications-
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C3563K000
Related LinksB32559C, B32559C3563K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C3563K000 Details Description
Related parts for B32559C3563K000
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 4COL datasheet.pdf
CONN MICRO SD R/A PUSH-PUSH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 9V datasheet.pdf