EPCOS (TDK) B32559C3563K000
B32559C3563K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C3563K000
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32559C3563K000.pdf
Availability of B32559C3563K000
QUANTITY
B32559C3563K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C3563K000
Internal Part NumberEIS-B32559C3563K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Applications-
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C3563K000
Related LinksB32559C, B32559C3563K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C3563K000 Details Description
Related parts for B32559C3563K000
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 24A TO-268 datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI5 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf