EPCOS (TDK) B32559C6153K000
B32559C6153K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C6153K000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32559C6153K000.pdf
Availability of B32559C6153K000
QUANTITY
B32559C6153K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C6153K000
Internal Part NumberEIS-B32559C6153K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Applications-
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C6153K000
Related LinksB32559C, B32559C6153K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C6153K000 Details Description
Related parts for B32559C6153K000
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 2.48A 162 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
PROTECTIVE HT 400MM PIGTAILED datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GPP 5A 800V DO-214AB datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P RECP AN WC datasheet.pdf
220UF 400V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf