EPCOS (TDK) B32559C6153K000
B32559C6153K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C6153K000
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32559C6153K000.pdf
Availability of B32559C6153K000
QUANTITY
B32559C6153K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C6153K000
Internal Part NumberEIS-B32559C6153K000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Applications-
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C6153K000
Related LinksB32559C, B32559C6153K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C6153K000 Details Description
Related parts for B32559C6153K000
MOSFET N-CH 60V 30A TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 51POS .3MM 2" datasheet.pdf
RES SMD 69.8OHM 0.05% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf