EPCOS (TDK) B32559C8103K289
B32559C8103K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32559C8103K289
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
B32559C8103K289.pdf
Availability of B32559C8103K289
QUANTITY
B32559C8103K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32559C8103K289
Internal Part NumberEIS-B32559C8103K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package8,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32559
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.157" W (7.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32559C8103K289
Related LinksB32559C, B32559C8103K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32559C8103K289 Details Description
Related parts for B32559C8103K289
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
D4SL-N4GFA-D datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7A datasheet.pdf