EPCOS (TDK) B32560J1224K289
B32560J1224K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J1224K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J1224K289.pdf
Availability of B32560J1224K289
QUANTITY
B32560J1224K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J1224K289
Internal Part NumberEIS-B32560J1224K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package12,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J1224K289
Related LinksB32560J, B32560J1224K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J1224K289 Details Description
Related parts for B32560J1224K289
CONN BACKSHELL DB25 METAL datasheet.pdf
POWER CHASSIS 1000W 6 SLOT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ETHERNET TO 802.11 WLAN datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 16POS datasheet.pdf
IC WXGA DMD .45 98LCCC datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf