EPCOS (TDK) B32560J225K289
B32560J225K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J225K289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J225K289.pdf
Availability of B32560J225K289
QUANTITY
B32560J225K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J225K289
Internal Part NumberEIS-B32560J225K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.256" W (9.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.323" (8.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J225K289
Related LinksB32560J, B32560J225K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J225K289 Details Description
Related parts for B32560J225K289
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A DO203AA datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4INPUT ECL 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER SPDT 22A datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 27.55" X 19.68" datasheet.pdf
MINIFIT TERM CRP MALE L 50 SAU datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TUBING BLK 1C PC/PKG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf