EPCOS (TDK) B32560J3154J
B32560J3154J picture photo
Mfg. Part Number
B32560J3154J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J3154J.pdf
Availability of B32560J3154J
QUANTITY
B32560J3154J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J3154J
Internal Part NumberEIS-B32560J3154J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.154" W (9.00mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J3154J
Related LinksB32560, B32560J3154J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J3154J Details Description
Related parts for B32560J3154J
DIODE SCHOTTKY 40V 5A SMC datasheet.pdf
CONN FMLE RCPT 3+PE SCREW SILVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf