EPCOS (TDK) B32560J6224J
B32560J6224J picture photo
Mfg. Part Number
B32560J6224J
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J6224J.pdf
Availability of B32560J6224J
QUANTITY
B32560J6224J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J6224J
Internal Part NumberEIS-B32560J6224J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.303" W (9.00mm x 7.70mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J6224J
Related LinksB32560, B32560J6224J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J6224J Details Description
Related parts for B32560J6224J
RES 13 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER/DIVIDER 32VFQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf