EPCOS (TDK) B32560J6333K289
B32560J6333K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J6333K289
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J6333K289.pdf
Availability of B32560J6333K289
QUANTITY
B32560J6333K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J6333K289
Internal Part NumberEIS-B32560J6333K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package12,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.102" W (9.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J6333K289
Related LinksB32560J, B32560J6333K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J6333K289 Details Description
Related parts for B32560J6333K289
Crystal 16.2570MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN COVER BACK 6POS MT .100 datasheet.pdf
IDC CABLE-AKN24A/ AE24G / AKN24A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
36" NATURAL 175LB CABLE TIE datasheet.pdf