EPCOS (TDK) B32560J8102K189
B32560J8102K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32560J8102K189
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC 2DIP
Datasheet Download
B32560J8102K189.pdf
Availability of B32560J8102K189
QUANTITY
B32560J8102K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32560J8102K189
Internal Part NumberEIS-B32560J8102K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32560
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32560J8102K189
Related LinksB32560J, B32560J8102K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32560J8102K189 Details Description
Related parts for B32560J8102K189
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 8MINIDIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 96POS TYPE C datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf