EPCOS (TDK) B32561J1474J
B32561J1474J picture photo
Mfg. Part Number
B32561J1474J
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J1474J.pdf
Availability of B32561J1474J
QUANTITY
B32561J1474J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J1474J
Internal Part NumberEIS-B32561J1474J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J1474J
Related LinksB32561, B32561J1474J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J1474J Details Description
Related parts for B32561J1474J
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
PLUG SHORTING INSULATED RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 61POS W/PIN datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf