EPCOS (TDK) B32561J3474K289
B32561J3474K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32561J3474K289
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J3474K289.pdf
Availability of B32561J3474K289
QUANTITY
B32561J3474K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J3474K289
Internal Part NumberEIS-B32561J3474K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.248" W (11.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J3474K289
Related LinksB32561J, B32561J3474K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J3474K289 Details Description
Related parts for B32561J3474K289
IC STEREO AUDIO DAC LP 28VQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MLF datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A 8DFN-S datasheet.pdf
IC ENERGY METER 3PHASE 8SOIC datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 6POS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf