EPCOS (TDK) B32561J6104K289
B32561J6104K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32561J6104K289
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J6104K289.pdf
Availability of B32561J6104K289
QUANTITY
B32561J6104K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J6104K289
Internal Part NumberEIS-B32561J6104K289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,360
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.157" W (11.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J6104K289
Related LinksB32561J, B32561J6104K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J6104K289 Details Description
Related parts for B32561J6104K289
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf