EPCOS (TDK) B32561J6334K
B32561J6334K picture photo
Mfg. Part Number
B32561J6334K
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J6334K.pdf
Availability of B32561J6334K
QUANTITY
B32561J6334K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J6334K
Internal Part NumberEIS-B32561J6334K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.315" W (11.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J6334K
Related LinksB32561, B32561J6334K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J6334K Details Description
Related parts for B32561J6334K
IC LOGIC GATE UHS 2-INP SC70-6 datasheet.pdf
IC CNTRLR TOUCH RES 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220SIS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 22CKT datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf