EPCOS (TDK) B32561J6473K
B32561J6473K picture photo
Mfg. Part Number
B32561J6473K
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32561J6473K.pdf
Availability of B32561J6473K
QUANTITY
B32561J6473K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32561J6473K
Internal Part NumberEIS-B32561J6473K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package5,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32561
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.453" L x 0.102" W (11.50mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32561J6473K
Related LinksB32561, B32561J6473K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32561J6473K Details Description
Related parts for B32561J6473K
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR RASMT BLK TR datasheet.pdf
RES 375 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 32POS datasheet.pdf