EPCOS (TDK) B32562H6684K189
B32562H6684K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32562H6684K189
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562H6684K189.pdf
Availability of B32562H6684K189
QUANTITY
B32562H6684K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562H6684K189
Internal Part NumberEIS-B32562H6684K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,800
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.650" L x 0.350" W (16.50mm x 8.90mm)
Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562H6684K189
Related LinksB32562H, B32562H6684K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562H6684K189 Details Description
Related parts for B32562H6684K189
CONN RING TONG 1/0AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 25K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf