EPCOS (TDK) B32562J3155J
B32562J3155J picture photo
Mfg. Part Number
B32562J3155J
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32562J3155J.pdf
Availability of B32562J3155J
QUANTITY
B32562J3155J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32562J3155J
Internal Part NumberEIS-B32562J3155J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32562
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32562J3155J
Related LinksB32562, B32562J3155J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32562J3155J Details Description
Related parts for B32562J3155J
IC REG SWITCHD CAP INV SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208QFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HAN PORT - USB, 120VAC W/ 3A BRE datasheet.pdf