EPCOS (TDK) B32563J1156J
B32563J1156J picture photo
Mfg. Part Number
B32563J1156J
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J1156J.pdf
Availability of B32563J1156J
QUANTITY
B32563J1156J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J1156J
Internal Part NumberEIS-B32563J1156J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,480
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.945" L x 0.429" W (24.00mm x 10.90mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J1156J
Related LinksB32563, B32563J1156J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J1156J Details Description
Related parts for B32563J1156J
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 600A CHASSIS datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 12V datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
CABLE M16 RECEPT 8SLOT 12POS 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABS datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 10DFN datasheet.pdf