EPCOS (TDK) B32563J1156K
B32563J1156K picture photo
Mfg. Part Number
B32563J1156K
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 100VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J1156K.pdf
Availability of B32563J1156K
QUANTITY
B32563J1156K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J1156K
Internal Part NumberEIS-B32563J1156K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,480
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.945" L x 0.429" W (24.00mm x 10.90mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J1156K
Related LinksB32563, B32563J1156K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J1156K Details Description
Related parts for B32563J1156K
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.48K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-F PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 400VDC datasheet.pdf