EPCOS (TDK) B32563J3155J
B32563J3155J picture photo
Mfg. Part Number
B32563J3155J
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J3155J.pdf
Availability of B32563J3155J
QUANTITY
B32563J3155J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J3155J
Internal Part NumberEIS-B32563J3155J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,680
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J3155J
Related LinksB32563, B32563J3155J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J3155J Details Description
Related parts for B32563J3155J
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.1A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .152M 39POS datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN ZA datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90F 3.2 SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 2.4A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
FLAT ACT WITH (305MM)12 INCH CHA datasheet.pdf