EPCOS (TDK) B32563J6334J
B32563J6334J picture photo
Mfg. Part Number
B32563J6334J
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC 2DIP
Datasheet Download
B32563J6334J.pdf
Availability of B32563J6334J
QUANTITY
B32563J6334J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32563J6334J
Internal Part NumberEIS-B32563J6334J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32563
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32563J6334J
Related LinksB32563, B32563J6334J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32563J6334J Details Description
Related parts for B32563J6334J
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - APR14B/AE14M/X datasheet.pdf
OSCILLOSCOPE PROBE 10:1 RATIO datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf