EPCOS (TDK) B32564J3335K
B32564J3335K picture photo
Mfg. Part Number
B32564J3335K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32564J3335K.pdf
Availability of B32564J3335K
QUANTITY
B32564J3335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32564J3335K
Internal Part NumberEIS-B32564J3335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32564
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension1.142" L x 0.311" W (29.00mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32564J3335K
Related LinksB32564, B32564J3335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32564J3335K Details Description
Related parts for B32564J3335K
Crystal 40.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES 3M OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC INTERFACE ENHANCED SER 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf