EPCOS (TDK) B32564J6105K
B32564J6105K picture photo
Mfg. Part Number
B32564J6105K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 420VDC 2DIP
Datasheet Download
B32564J6105K.pdf
Availability of B32564J6105K
QUANTITY
B32564J6105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32564J6105K
Internal Part NumberEIS-B32564J6105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32564
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC420V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32564J6105K
Related LinksB32564, B32564J6105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32564J6105K Details Description
Related parts for B32564J6105K
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY WHITE TEXTURE datasheet.pdf
SW DIP LEVER/EXTEND 4PST BLC datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL GRN,X DIFF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-AD datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf