EPCOS (TDK) B32564J6105K
B32564J6105K picture photo
Mfg. Part Number
B32564J6105K
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 420VDC 2DIP
Datasheet Download
B32564J6105K.pdf
Availability of B32564J6105K
QUANTITY
B32564J6105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32564J6105K
Internal Part NumberEIS-B32564J6105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSilverCap™ B32564
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC420V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32564J6105K
Related LinksB32564, B32564J6105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32564J6105K Details Description
Related parts for B32564J6105K
CONN HEADER 2POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
FUSE 400A 690V DIN 1 GR datasheet.pdf