EPCOS (TDK) B32572A3225K
B32572A3225K picture photo
Mfg. Part Number
B32572A3225K
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC 2DIP
Datasheet Download
B32572A3225K.pdf
Availability of B32572A3225K
QUANTITY
B32572A3225K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32572A3225K
Internal Part NumberEIS-B32572A3225K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32572
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.650" L x 0.453" W (16.50mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.780" (19.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
Applications-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32572A3225K
Related LinksB32572, B32572A3225K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32572A3225K Details Description
Related parts for B32572A3225K
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 12V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT LI-ION 40VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 45POS datasheet.pdf
Crystal 12.3520MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C COTS Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf