EPCOS (TDK) B32612A4474J008
B32612A4474J008 picture photo
Mfg. Part Number
B32612A4474J008
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32612A4474J008.pdf
Availability of B32612A4474J008
QUANTITY
B32612A4474J008 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32612A4474J008
Internal Part NumberEIS-B32612A4474J008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32612
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32612A4474J008
Related LinksB32612A, B32612A4474J008 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32612A4474J008 Details Description
Related parts for B32612A4474J008
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
LMZF 5/9/135 3.5 GR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 32POS datasheet.pdf